آسفالت پارکینگ

آسفالت پارکینگ و نحوه انجام این کار به دلیل کاربری این مکان، دارای اهمیت بسیاری است.

از آنجایی که پارکینگ‌ها محل نگهداری خودروها بوده و رفت و آمد در آنها زیاد است باید به صورت اصولی آسفالت شوند.

در ضمن با توجه به تفاوت‌هایی که سطح این محل با مکان‌های دیگر دارد باید از آسفالت‌های مخصوصی استفاده نمود.

با توجه به این گفته‌ها می‌توان چنین دریافت که آسفالت کردن پارکینگ‌ها نیاز به تخصص و برخورداری از اطلاعات کافی در این زمینه دارد. این در حالی است که اکثر افراد فاقد این تخصص و اطلاعات کافی در این حوزه هستند.

از این رو شما می توانید با استفاده از خدمات شرکت‌های فعال در این حوزه، آسفالت کردن پارکینگ را به صورت حرفه‌ای و با کیفیت بالا انجام دهید.

یکی از این شرکت‌ها، مجموعه ایزویک است. این مرکز دارای کادری مجرب و مجهز می باشد. در ضمن آسفالت باکیفیتی را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد.

آسفالت پارکینگ

آسفالت مناسب برای پارکینگ

با توجه به این که زیرسازی سطح پارکینگ‌ها و مواد اولیه به کار رفته در ساخت این سطح با سطوح دیگر فرق دارد، نوع آسفالت به کار رفته در این مکان‌ها نیز با محیط‌های دیگر فرق خواهد داشت.

طبق نظر کارشناسان با در نظر گرفتن شرایط پارکینگ‌ها و انتظاراتی که کاربران دارند می‌توان از سه نوع آسفالت مختلف در این مکان‌ها استفاده نمود. این محصولات شامل آسفالت گرم، سرد و حفاظتی می‌باشد.

به منظور آشنایی بهتر با انواع آسفالت پارکینگ، در ادامه به بررسی تک تک این مصالح و ویژگی‌های آنها پرداخته‌ایم.

ویژگی‌های آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی پارکینگ نوعی آسفالت است که می‌توان آن را در دو مرحله اجرا نمود. به منظور اجرای این آسفالت، ابتدا سطح مورد نظر، قیرپاشی می‌شود. سپس بر روی این رویه، مصالح سنگ‌دانه‌ای و یا انواع محصولات پیش ساخته قرار می‌گیرند.

معمولاً در صورتی که نیاز باشد سطح پارکینگ در برابر سایش و لغزش، مقاوم سازی شود از این محصول استفاده می‌شود. سرعت اجرای این آسفالت، بالا است و نیازی به تخصص و استفاده از تجهیزات مخصوص ندارد. به همین جهت نیز مورد استقبال مشتریان قرار می‌گیرد.

آشنایی با آسفالت گرم

نوع دیگر آسفالت مورد استفاده در پارکینگ، انواع آسفالت گرم است. دلیل نام‌گذاری این محصولات این است که در آن، قیر و سنگ‌دانه به صورت گرم با هم ترکیب شده و با همان گرما و حرارت نیز بر روی سطح مورد نظر ریخته می‌شود.

پس از ریخته شدن می‌توان آن را با استفاده از تجهیزات مخصوصی بر روی سطح پارکینگ، پخش و متراکم کرد.

از این آسفالت معمولاً برای روسازی سطح مورد نظر استفاده می‌شود. این نوع آسفالت پارکینگ به 5 گروه مختلف تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • توپکا یا رویه: این آسفالت، رویه کار را تشکیل داده و به سبب مقاومتی که دارد قادر به تحمل فشار بار بالا می‌باشد.
  • آستر: لایه بین اساس قیری و توپکا را آستر می‌نامند.
  • اساس قیری: این لایه دارای دانه‌های درشتی بوده و قیر کمتری دارد و بر روی لایه زیراساس قرار می‌گیرد.
  • ماسه آسفالت: این لایه با ترکیب قیر و ماسه تشکیل شده و در مواردی که نیاز باشد تا سطح آسفالت قدیمی، صاف شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • آسفالت متخلخل: این آسفالت با مصالح شکسته و قیر ساخته می‌شود و در صورت نیاز، جایگزین توپکا خواهد شد.

مشخصات آسفالت سرد

نوع دیگر آسفالت مورد استفاده در سطح پارکینگ‌ها، آسفالت سرد است. این محصول با استفاده از قیر و محصولات سنگ‌دانه ای ساخته می‌شود. ترکیب این مواد با هم در دمای محیط انجام شده و می‌توان آنها را تهیه کرده و انبار نمود و در صورت نیاز، مورد استفاده قرار داد.

عوامل مؤثر در انتخاب آسفالت پارکینگ

یکی از دغدغه‌های افراد به هنگام آسفالت کردن پارکینگ‌ها، نحوه انتخاب نوع آسفالت است.

در این موارد باید با توجه به برخی عوامل، این محصولات را انتخاب کرد. از جمله این عوامل می‌توان به حجم ترافیک در پارکینگ، اشاره کرد.

با توجه به این که پارکینگ مد نظر به صورت اختصاصی است و یا برای استفاده عمومی و گسترده طراحی می‌شود، می‌توان نیازهای سطح این مکان‌ها را تعیین کرده و بر این اساس، نوع آسفالت را مشخص نمود.

یکی دیگر از پارامترها در تعیین نوع آسفالت پارکینگ، نوع خاک محل مورد نظر است. با توجه به این که خاک سطح پارکینگ از چه نوعی است و دارای بافت سبک یا سنگینی می‌باشد نیز می‌توان نوع آسفالت مورد نیاز را تشخیص داد.

البته توصیه می‌شود بری تعیین این مصالح، از افراد حرفه و متخصص در این حوزه کمک بگیرید. این افراد بنا به دانش و تجربه ای که دارند قادر به تشخیص اصولی نوع آسفالت مورد نیاز بوده و آسفالت کردن پارکینگ را با کیفیت بالایی انجام خواهند داد.

اسفالت پارکینگ

نحوه آسفالت پارکینگ

آسفالت کردن پارکینگ با استفاده از آسفالت‌های مختلف، نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد. این مراحل شامل موارد زیر است:

  • زیرسازی
  • قیرپاشی
  • آسفالت کردن

شما می‌توانید متناسب با بودجه و امکاناتی که در اختیار دارید، این عملیات را به صورت مکانیزه و یا دستی انجام دهید. آنچه در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده از افراد کار بلد و کارشناسان مجرب است.

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

هزینه آسفالت کردن پارکینگ

موضوع مهم دیگر در زمینه آسفالت کردن پارکینگ‌ها، هزینه اجرای این عملیات است. در مورد این مسئله نمی‌توان به یک عدد ثابت اشاره کرد، زیرا برآورد این هزینه ها بر اساس پارامترهای مختلف صورت می‌گیرد.

به عنوان مثال اگر متراژ پارکینگ مورد نظر، زیاد باشد طبیعتاً هزینه اجرای آن نیز زیادتر خواهد بود. این در حالی است که پارکینگ‌های کوچک را می‌توان به هزینه کمتر، آسفالت نمود.

عامل دیگر، کیفیت متریال به کار رفته در آسفالت است. در ضمن دستمزد کارگرها نیز عاملی است که باید محاسبه شود. پس از بررسی این موارد می‌توان هزینه آسفالت کردن را محاسبه نمود.

سخن پایانی

آسفالت پارکینگ را باید با استفاده از متریال درجه یک و با کمک افراد حرفه ای انجام دهید. در این شرایط، هم طول عمر آسفالت کف پارکینگ افزایش پیدا می‌کند و هم هزینه‌های مرمت آن در طولانی مدت به حداقل می‌رسد.

به همین منظور توصیه می‌شود از خدمات شرکت ایزویک استفاده نمایید.

این مجموعه دارای پرسنلی متعهد و دانش آموخته است و هم تجربه کافی در این زمینه را دارد. از این رو می‌توانید با هزینه مقرون به صرفه‌ای، آسفالتی با کیفیت بالا در اختیار داشته و اجرای آسفالت را نیز با کیفیت بالای و در مدت زمان کم، انجام دهید.

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط