اسفالت در تهران

اجرای آسفالت در تهران

اجرای آسفالت در تهران جزو امور حساس و تخصصی است. به همین علت باید توسط افراد باتجربه صورت گیرد.

آسفالت، ماده‌ای سیاه‌ رنگ و چسبناک است که از ترکیب قیر با شن و ماسه به دست می‌آید. این ماده در ساخت جاده‌ها و راه‌ها، پشت‌بام ساختمان‌ها، باند فرودگاه‌ها، آسفالت محوطه‌ها، خیابان‌ها و …، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آسفالت‌کاری، شامل چند مرحله بوده و حتماً باید به دست افرادی که در این زمینه از تجربه کافی برخوردارند سپرده شود.

از معتبرترین شرکت‌های فعال در زمینه اجرای آسفالت می‌توان شرکت ایزویک را نام برد. این شرکت با داشتن آسفالت‌کاران ماهر و همچنین لوازم و امکانات مورد نیاز، مکان مورد نظر شما را به بهترین نحو، آسفالت‌کاری می‌کند.

اجرای آسفالت در تهران

شاید این مطالب نیز برای شما مفید باشد:

مراحل اجرای آسفالت

مراحل اجرای آسفالت یا همان آسفالت‌کاری در تهران، شامل بخش‌های متعددی است. اجرای صحیح هر کدام از این مراحل، به ‌دقت کافی و رعایت استاندارهای معین بستگی دارد. در صورت رعایت نکردن این اصول نمی‌توان به ماندگاری و کیفیت آسفالت اطمینان کرد.

برای درک بهتر این موضوع، در ادامه مطلب قصد داریم تا مراحل اجرای آسفالت در تهران را به صورت جزء به جزء تومضیح دهیم:

زیرسازی

مرحله زیرسازی یا همان آماده کردن سطح مورد نظر، اولین بخش از مراحل اجرای آسفالت است. این مرحله شامل شیب سازی، جدول‌بندی، پل گذاری و …، در سطح جاده‌ها و خیابان‌ها بوده و جزو مهم‌ترین اقدامات پیش از اجرای آسفالت محسوب می‌شود.

هنگام زیرسازی، سطح مورد نظر با استفاده از مصالحی همچون سنگ‌ریزه مخصوص و شن، پوشانده می‌شود. پس ‌از این مرحله، این سطح با استفاده از گریدر صاف خواهد شد. در این قسمت با انجام عملیات آب‌پاشی و عبور غلتک از روی مصالح، سطح مورد نظر برای مرحله بعدی آسفالت‌کاری آماده می‌شود.

قیرپاشی

مرحله بعدی اجرای آسفالت، قیرپاشی است. این کار با استفاده از دستگاه قیر پاش بر روی سطح زیرسازی شده، انجام می‌شود.

قیرپاشی علاوه بر پوشاندن منافذ و ایجاد سطحی صاف، موجب چسبندگی بیشتر آسفالت نیز خواهد شد. اجرای صحیح این مرحله نیز نیازمند دقت کافی و رعایت استاندارهای لازم می‌باشد. همچنین هنگام قیرپاشی، دمای قیر نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

آسفالت‌کاری

در عملیات اجرای آسفالت در تهران، پس از زیرسازی و قیرپاشی، آسفالت‌کاران وارد مرحله اصلی یا همان عملیات اجرای آسفالت می‌شوند. این بخش در دو مرحله انجام می‌شود.

در مرحله اول، بخشی از آسفالت با کمک دستگاه فینیشر روی سطح آماده‌ شده، پخش می‌شود. این لایه پخش ‌شده در اصطلاح، آستر نامیده می‌شود.

در مرحله دوم، روکش اصلی بر روی آستر قرار گرفته و آسفالت برای مرحله نهایی آماده می‌شود.

غلتک زنی و کوبیدن

آخرین مرحله از اجرای آسفالت، غلتک زنی و کوبیدن آسفالت است. در این بخش، آسفالت با کمک غلتک‌هایی که از جنس لاستیک یا فولاد هستند وارد فرآیند فشرده‌سازی و کوبیدن می‌شود.

این مرحله باید زیر نظر افرادی که در زمینه آسفالت‌کاری، کار بلد و متخصص هستند انجام شود. لازم به ذکر است که باید بررسی شود تا وزن غلتک‌های مورد استفاده برای فشرده ‌سازی و کوبیدن آسفالت، استاندارد باشد.

ماشین‌آلات مورد نیاز برای اجرای آسفالت

در حالت کلی ماشین‌آلات مورد استفاده در اجرای آسفالت به انواع مختلف ماشین ساخت برای زیرسازی، پخش به ‌منظور قیرپاشی و تراکم برای فشرده ‌سازی، تقسیم می‌شوند.

اما ماشین‌آلات اجرای آسفالت در تهران موارد زیر را شامل می‌شوند:

  • دستگاه سنگ‌ شکن
  • بونکرهایی به ‌منظور ذخیره کردن مصالح
  • دستگاه قیر پاش
  • دستگاه غلتک
  • ماشین به‌ منظور حمل آب
  • دستگاه کاتر آسفالت
  • دستگاه فینشر یا رویه کش
ماشین آلات آسفالت ریزی

ویژگی‌های آسفالت خوب برای اجرای آسفالت در تهران

در اجرای آسفالت یا روکش آن، توجه به نوع خاک زمین و همچنین ترافیک موجود در محل مورد نظر، حائز اهمیت است.

اگر چه امکان دارد اجرای آسفالت‌، کار ساده‌ای به نظر آید؛ اما اجرای روکش آن نیازمند کار پژوهشی و تحقیقاتی است. چرا که کار اجرای روکش، بسیار پیچیده و زمان‌بر است.

به‌ طور کلی آسفالت خوب برای آسفالت‌ کاری به متریالی گفته می‌شود که مواد به‌ کار رفته در تولید آن، از مقاومت بالایی در برابر فشار زیاد، بار ترافیکی و کشش ناشی از تحرک، برخوردار باشد.

همچنین این عایق باید در برابر شرایط آب و هوایی نیز بسیار مقاوم باشد. در کنار موارد مطرح ‌شده، نرم و روان بودن آسفالت برای حرکت ماشین‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای در آسفالت‌کاری برخوردار است.

انواع آسفالت

شرکت‌های اجرای آسفالت در تهران برای این که نوع آسفالت مورد استفاده در سطوح مختلف با شرایط سطح مورد نظر همخوانی داشته باشد از انواع آسفالت استفاده می‌کنند. از جمله این آسفالت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

آسفالت گرم

این نوع از آسفالت همان‌ گونه که از نام آن مشخص است از مخلوط قیر داغ با مصالح گرم تشکیل‌ شده و به‌ صورت گرم بر روی سطح مورد نظر، پخش می‌شود. این نوع از آسفالت به علت کیفیت بالا برای استفاده در خیابان‌ها، پشت‌بام‌ها و فرودگاه‌ها مناسب است.

آسفالت سرد

آسفالت سرد، ترکیب قیر با مصالح سنگی است که در همان دمای محیط، مخلوط شده و بر روی سطح مورد نظر اجرا می‌شود. البته در برخی مواقع برای آسفالت‌کاری و به‌ منظور چسبندگی بیشتر، قیر را گرم می‌کنند.

این نوع از آسفالت را می‌توان بدون از دست دادن کیفیت، در مسافت‌های طولانی حمل کرد. آسفالت سرد برای رویه سازی و روکش آسفالت کاربرد دارد.

آسفالت حفاظتی

به مخلوط قیر با سنگ‌های خرد شده، در اصطلاح آسفالت حفاظتی گفته می‌شود.  شرکت‌های اجرای آسفالت در تهران از آسفالت حفاظتی به ‌منظور حفاظت از آسفالت گرم، استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که عمر این آسفالت پایین بوده و بین 3 الی 5 سال است.

قیمت آسفالت‌کاری در تهران

قیمت آسفالت‌کاری در تهران

در تعیین قیمت تمام‌ شده آسفالت برای مشتری، فاکتورهای مختلفی نقش دارند. کیفیت و میزان مصالح به ‌کار رفته در تولید آسفالت، مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در تعیین قیمت این متریال محسوب می‌شود.

البته نقش متراژ محوطه‌ای که آسفالت در آنجا اجرا می‌شود نیز به ‌عنوان عامل تأثیرگذار در تعیین قیمت آسفالت، نقش پر رنگی دارد.

همچنین نوع سطحی که آسفالت بر روی آن اجرا می‌شود، از نظر شیب‌دار بودن و وجود پستی و بلندی نیز در قیمت اجرای آسفالت مؤثر است. هر اندازه محوطه‌ای که آسفالت در آن اجرا می‌شود مسطح‌تر باشد، قیمت تمام‌ شده آن برای مشتری، کاهش پیدا می‌کند.

سخن آخر

در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با اقدامات اولیه و نحوه اجرای آسفالت آشنا کنیم. این عملیات، تخصصی بوده و باید به دست افراد متخصص و کار بلد سپرده شود.

از شرکت‌های فعال در زمینه اجرای آسفالت در تهران، شرکت ایزویک است. قیمت آسفالت و اجرای آن در این مجموعه، بسیار مناسب است. این شرکت در کنار تخصص کافی آسفالت‌کاران، می‌تواند به مشتریان خود مشاوره رایگان ارائه کند.

شما می‌توانید با مراجعه به شرکت ایزویک، ضمن آگاهی از قیمت اجرای آسفالت، از سایر خدمات این شرکت نیز بهرمند شوید.

ارسال دیدگاه

پست های مرتبط